Реал Мадрид надви Барса в зрелищно Ел Класико за историята

Реал Мадрид победи Барселона в първото за годината Ел Класико. Кралският клуб спечели с 3:2 сблъсъка от полуфиналите за Суперкупата на Испания, игран в столицата на Саудитска Арабия Рияд. Успехът на тима, воден от Карло Анчелоти дойде след продължения. Попаденията в редовното време вкараха Винисиус Жуниор (25') и Карим Бензема (72'), а победния гол реализира Федерико Валверде (88'). Барса на два пъти изравняваше чрез Люк де Йонг (41') и Ансу Фати (83'), но не успя да стигне до дузпи.

За първи път грандовете на испанския футбол се срещнаха на чужда територия. Реал ще спори за трофея с победителя от втория полуфинал, в който съперници са носителят на трофея от миналата година Атлетик Билбао и шампионът Атлетико Мадрид.

По-рано през сезона “белите” се наложиха над Барса с 2:1 на “Камп Ноу” в мач от първенството, а днес победиха "блаугранас" за пети пореден път.

Любопитен факт е, че Барселона се завърна в Рияд само месец след двубоя срещу Бока Хуниорс в памет на Диего Марадона. “Лос кулес” имат най-много суперкупи във витрината си - 13, а Реал Мадрид е вдигал трофея 11 пъти.

Голямата новина в състава на Чави Ернандес бе появата сред титулярите на новото попълнение Феран Торес. Досега той не можеше да бъде картотекиран, а освен това изкара COVID-19, но днес дебютира от първата минута. Другите двама в атака бяха Усман Дембеле и намиращия се в отлична форма Люк де Йонг. Подобно на Феран, Педри също даде отрицателен тест и отпътува с отбора, но започна на пейката. Четиримата в защита пред Марк-Андре тер Стеген бяха Даниел Алвеш, Жерард Пике, Роналд Араухо и Жорди Алба, а в средата на терена действаха Серхио Бускетс, Гави и Френки де Йонг, който преодоля здравословните си проблеми.

Освен Педри сред резервите останаха Ансу Фати, Мемфис Депай, Клеман Лангле и Оскар Мингеса. В групата имаше цели 8 футболисти, които никога не се бяха изправяли срещу Реал Мадрид

През уикенда Барса направи разочароващо 1:1 при визитата си на Гранада в Ла Лига, а Реал разгроми с 4:1 Валенсия и продължава да е начело в класирането, с цели 17 точки повече от каталунците. От стартовите 11 в последния момент отпадна Дейвид Алаба, който се контузи на загрявката. Карло Анчелоти нямаше други сериозни кадрови проблеми, ако не броим отсъствието заради контузия на Гарет Бейл, но уелсецът и без това не е сред любимците на италианския специалист.

В предни позиции стартираха Карим Бензема, Винисиус Жуниор и Марко Асенсио, в халфовата линия си партнираха неизменните Тони Кроос, Лука Модрич и Каземиро, а карето защитници пред Тибо Куртоа бе съставено от Даниел Карвахал, Едер Милитао, Начо Фернандес и Ферлан Менди.

Реал Мадрид спечели последните 4 мача срещу Барселона, като две от победите бяха постигнати на "Камп Ноу". Преди това двата тима направиха нулево равенство в каталунската столица, а последният успех на Барса беше с 1:0 на "Сантиаго Бернабеу" през 2019 година.

57 Суперкупа на Испания: Барселона - Реал Мадрид 2:3

Грешка на Дани Алвеш доведе до първата опасна атака в мача. Асенсио намери Бензема в ъгъла на наказателното поле, но французинът стреля неточно. В 8-ата минута Винисус комбинира с Асенсио, който също прати топката над вратата. Барса отговори с удар на Люк де Йонг, който беше блокиран, а веднага след това Винисиус демонстрира скоростта си, но отправи твърде слаб шут и не затрудни Тер Стеген.

Бразилецът беше много активен, но в 16-ата минута се засуети в наказателното поле и пропиля добра възможност да стреля или да подаде на  Бензема. Барса също използваше всяка възможност да изостя действията пред Куртоа. Феран Торес центрира от корнер към Дани Алвеш, но защитник на Реал застана на пътя на топката след шута на бразилския ветеран.

В 19-ата минута "белите" организираха поредната си скоростна атака, на върха на която се оказа Асенсио. Крилото потърси далечния ъгъл, но и този път не му достигна прецизност. Феран Торес беше видимо напрегнат в дебюта си и получи първия жълт картон в мача за задържане на Менди.

Барселона не си взе поука от няколкото грешки в средата на терена и наказанието не закъсня. В 25-ата минута Бензема отне от Бускетс и веднага намери спринтиращия Винисиус. Бразилецът се справи с натиска на Араухо и стреля точно под гредата - 1:0. Люк де Йонг можеше да изравни много бързо, но с глава прати топката в ръцете на Куртоа. В 32-ата минута пред нидерландеца се откри нов шанс, но той пак не успя да преодолее стража на Реал.

Дембеле често играеше с топката, но не беше ефективен. В 34-ата минута той технично се освободи около границата на наказателното поле, но последвалият изстрел отиде в аут. Малко по-късно французинът демонстрира блестяща техника, но се забави с удара.

Той обаче имаше участие в изравнителния гол, паднал в 42-ата минута. Дембеле центрира отляво, а Милитао изрита топката в крака на Де Йонг. Куртоа нямаше време да реагира, кълбото се отклони и от гредата и влезе във вратата.

На почивката Чави направи двойна смяна, като в игра се появиха Педри и Абде на местата на Френки де Йонг и Феран Торес. Още в 47-ата минута Дембеле можеше да изведе Барса напред, но силният му удар мина над напречната греда. Скоро след това Педри шутира на сантиметри от целта.

В 50-ата минута Дембеле отправи мощен удар и уцели главата на съотборника си Де Йонг. В 54-ата лошо отбита топка попадна на крака на бившия футболист на Борусия (Дортмунд), който отново не улучи вратата. Реал постепенно изравни играта, но не създаваше голови положения. Винисиус се провали при опит за зрелищен финт в наказателното поле и разсмя публиката.

В 66-ата минута Чави смени Де Йонг с Ансу Фати. За Реал се появи Родриго, който зае мястото на Асенсио. Бензема оставаше някак изолиран, но в 69-ата минута напомни за себе си. Французинът с лекота преодоля Араухо и стреля към далечния ъгъл, но топката срещна гредата.

Реал отново поведе в 72-ата минута благодарение на Бензема. Тер Стеген спаси негов изстрел след центриране на Менди, но последва пас от другия фланг на Дани Карвахал и този път капитанът на "белите" опъна мрежата.

Следващият ход на Чави беше да усили офанзивната мощ на тима си с включването на Мемфис Депай и Нико Гонсалес за сметка на Дани Алвеш и Гави. В 80-ата минута Барса организира една от най-добрите си атаки. Дембеле проби и намери Педри, чието центриране беше изчистено в корнер. Оказа се обаче, че е имало засада на испанския национал.

В 83-ата минута Жорди Алба центрира и Фати изравни с глава. Младият нападател се разписа съвсем скоро след появата си на терена. До края на редовното време Барселона доминираше и с всички сили търсеше пълния обрат, но Хосе Мунуера наду свирката при 2:2.

И продълженията започнаха с натиск на Барса. Педри беше близо до гола, но ударът му с глава мина малко над гредата. Каталунците сякаш се увлякоха в атаки и Реал се възползва. В 98-ата минута "лос меренгес" нахлуха в противниковата половина при числено предимство, Родриго подаде на Валверде и уругваецът, заменил Модрич малко преди гола на Фати, се разписа за 3:2.

Барса не се огъна и Куртоа трябваше да спасява последователно изстрели на Бускетс и Дембеле. На старта на последните 15 минути Абде имаше шанс да изравни за Барса за трети път, но топката профуча покрай гредата. Секунди по-късно младокът бе заменен от Феран Жутгла, а Едуардо Камавинга смени Винисиус за Реал.

Именно французинът провали две отлични контри на "белите". Младоците на Барса пък сякаш нямаха достатъчно сили в последните минути, а Мемфис Депай с нищо не оправда очакванията преди началото на сезона да е един от лидерите на отбора.

В крайна сметка спектаклълът в Рияд завърши с победа на Реал - пета поредна за "лос бланкос" в голямото дерби на испанския футбол. Финалът в турнира ще се играе в неделя.